Szentgyörgy-kincse Tacskók

Ezen az oldalon kizárólag a tacskókkal foglalkozom, saját kutyáim bemutatása mellett sokat megtudhatsz jellemükről, gondozásukról is. Én imádom őket,nagyon sok oldalú kutyák. Vadásznak, házat őriznek, játszanak,kirándulnak velünk. Velük öröm az élet!

Bolhák esetén:

A bolhák nem csak csípéseikkel nyugtalanítják a kutyát és gazdáját, de tömeges inváziójuk kölykökön vérszegénységet is előidézhet. Némely kutyán már egy-két bolha is bőrgyulladást vagy szaknyelven bolhaekcémát hoz létre azáltal, hogy a kutya szervezete a bolha nyálával és ürülékével szemben allergiássá válik. A bolha allergia biztos jele, ha az állandó vakarózáson kívül vastag, pörkösödő bőrgyulladást látunk a hátán, vagy a kutya forintnyi, tenyérnyi területeken, leggyakrabban a combok külső oldalán kitépi a szőrt és piros, nedvedző, kopasz folt jön létre. A bolhaekcéma kezelése már állatorvosra tartozik, mivel ekkor már nem elegendő a bolhák kiírtása, hanem az ekcémát is kezelni kell.

Ha tekintetbe vesszük, hogy egy bolha egy vértszívás után a padló repedéseiben vagy a szőnyeg ráncaiban akár 3-4 hónapig is kibírja újabb vérszívás nélkül, és ezután újra képes támadásba lendülni, nyílvánvalóvá válik, hogy csak kitartó munkával tudunk a bolháktól megszabadulni. Vagyis, hetekig kell a bolhaellenes kezelést folytatni, amelyre leghatásosabbak a bolhaellenes hintőporok és az állandóan viselt bolhanyakörv, a kutya bőrére csepegtethető bolha ellenes szerek. Hintőporral a kuya fekhelyét is be kell szórni.

Az eredményességet nagyban fokozza a gyakori pórszívózás, amellyel a bolhákon kívül a bolhapeték és a lárvák számát is csökkenthetjük. A nősténybolha ugyanis a teűvel ellentétben apró, fehér petéit nem a szőr közé, ha nem a lakás, helység zugaiba, repedésekbe rakják le, és kedvező körülmények között akár már 3-4 nap alatt is kikelhetnek a lárvák, amelyek néhány vedlés után válnak valódi vérszívóvá.

A bolhátlanításra  kényelmes a bolhaölő szereket is tartalmazó samponok ( nagyon jó a Héry vagy a Bobby is) használata. A bolhaölő sprayk használata kényelmesnek látszik, de hatásuk rövid ideig tart, de elsősegélyként való alkalmazásukról azonban nem kell lemondani.

A bolhaölő hatóanyagot nem tartalmazó samponok vagy egyszerű fürdetés teljesen veszélytelen a bolhákra nézve, legfeljebb csak tisztábbak lesznek. Kényelmes alkalmazásmódjuk és hosszú hatásuk miatt a bolhaporokat kell ajánlani, mégpedig azokat, amelyek hatóanyaga szelektíve hat a bolhákra és más ízeltlábú élősködőkre.


Kullancsok esetén:

Ezek a vérszívó ízeltlábúak hazánk minden teületén, parkokban és erdőkben is előfordulnak. Terjesztésükben a vadon élő állatok játszák a fő szerepet. Az emberekre nagyobb veszélyt jelentenek mint a kutyákra. Az ember vírusos agyhártyagyulladásának a kórokozóját terjesztik. Ez a vírus a kutyát nem betegíti meg. Egyedül a Balaton déli partján, Somogy megyében találhatók olyan fertőzött kullancsok , amelyek a kutyákra egy Babesiosisnak nevezett megbetegedés kórokozóját közvetíthetik.

A kullancs kedveli a magas fűvel benőtt és bozontos területeket, ahol a növényzeten lapul és onnan " ejtőernyőzik " a kutyára. A gombostűfejnél alig nagyobb barna színű vészívó a szőr közé kerülve alkalmas helyet keres a betolakodásrta. A kutyán kedvenc helye a szemhéj, a homlok , és a fejtető. A bőrbe való behatolása nem fájdalmas, mivel a nyála fájdalomcsíllapító, érzéstelenítő anyagokat tartalmaz. 6-8 óra mulva kezd a terület enyhén viszkedni, amit a kutyák rendszerint jól elviselnek, a kullancs csak akkor tűnik szembe, amikor már a vérszívása révén 2-3 nap alatt kukoricaszem nagyságú , palaszürke monstrummá hízott.

A kullancs ellen bolhaírtó nyakörv használható ugyan, de nem minden esetben előzhető meg vele megbízhatóan a fertőzöttség, ezért helyesen teszük ha az erdei séták utáni napokban átvizsgáljuk a kutyánkat, és a kullancsokat eltávolítjuk. Ne essünk neki türelmetlenül mert a kullancs feje könnyen bennemaradhat a bőrben, és hetekig tartó viszketően fájdalmas, borsó nagyságú duzzanat alakul ki a helyén, amelyet a kutya állandóan vakargat és nyal.

A kullancs szakszerű eltávolítása nem ördöngősség, , apró kis fogás amelyet minden kirándulónak és kutyatartónak illik elsajátítani.

Először is bebódítjuk vagy megöljük a kullancsot, amelyet leggyorsabban alkohollal vagy rovarölő szerekkel érhetünk el. Lassabban hat de ugyanolyan hatásos ha a kullancsot zsírral vagy olajjal kenjük be és ezáltal a légzőnyílásait elzárva kb. 10-15 perc múlva megfullad. Ezután csipesszel megfogjuk a kullancsot, ügyeljünk arra hogy ne roncsoljuk szét a potrohát, hanem állandó húzás közben kicsit meg is csavarjuk, ezáltal a horgas ormányát is ki tudjuk húzni a bőrből. Az eltávolított kullancson ellenőrizzük hogy nem szakadt-e bele a feje.  A bent szakadt fejet csak az állatorvos tudja kaparókanállal eltávolítani. A kullancscsípés helyét feltőtlenítsük jódoldattal és kenjük be gyulladáscsökkentő krémmel.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 30
Heti: 129
Havi: 816
Össz.: 431 940

Látogatottság növelés
Oldal: Mi a teendő a bolhák és a kullancsok ellen?
Szentgyörgy-kincse Tacskók - © 2008 - 2024 - szentgyorgy-kincsetacsko.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »