Szentgyörgy-kincse Tacskók

Ezen az oldalon kizárólag a tacskókkal foglalkozom, saját kutyáim bemutatása mellett sokat megtudhatsz jellemükről, gondozásukról is. Én imádom őket,nagyon sok oldalú kutyák. Vadásznak, házat őriznek, játszanak,kirándulnak velünk. Velük öröm az élet!

Szukák ivarérettsége, tüzelés:

Akkor következik be amikor a szuka mirigyei érett, szaporodásra képes ivarsejteket termelnek. Kistestű fajtáknál ez már 7-8 hónapos korban bekövetkezhet, a nagy testűek valamivel később 9-10 hónapos korukban érik el az ivarérttségüket. Az ivarérettség az állat végelgyengüléséig tart.

Az ivarérettség  a kutya növekedése még nem fejeződött be, fizikailag még nem alkalmas arra hogy erős, egészséges utódokat hozzon létre, erre még 1/2- 1 évet várni kell.  Ekkor lessz a kutya szervezete tenyésztésre alkalmas, azaz tenyészérett.

A szuka ivari működése évente kétszer, tavasszal és ősszel -ekkor kerülnek petefészkei és nem szervei abba az aktivált helyzetbe, hogy alkalmasak legyenek a hím csírasejt befogadására, a megtermékenyítésre és a magzatok kihordására. A szuka csak ekkor- azaz a tüzelés idején hajlandó a párzásra. A tüzelés általában 19-25 napig tart. A szuka ivarszerve erősen megduzzad és váladékozni kezd. A 10 napig a nemiszervből híg, rózsaszín váladék ürül cseppekben, amelynek csak a kanok számára van kellemes, csalogató szaga. A tüzelés váladékát a szuka lenyalja magáról, eltünteti. Az ivarzás kezdetérő úgy szerezhetünk tudomást hogy a kutya fekvőhelyére fehér rongyot rakunk éjszakára, amelyen reggelre a csepegtetés jól látható lesz. Az első ivarzás nem mindig jár kifejezett külső nemi szervi tünetekkel, ezért gyakran észrevétlen maradhat, legfeljebb a kanok viselkedéséből lehet rá következtetni. Az ivarzó szuka viselkedése általában megváltozik, idegesebb, személyesebb és nem követi gazdája utasításait. Az értett petesejtek csak az ivarzás kezdetétől számítva a 9-11. napon válnak le egymás után, a szuka csak ekkor engedi magához a kant. Néha még a 15-18. napon is, de ezekből már nem biztos hogy mindegyikből lesz utód.

A kanok nemi működése:

Nem ciklusos a kanok nemi működése hanem folytonos, az ivarérettségtől az elöregedésig csaknem változatlan szinten van. Párzásra bármikor hajlandóak, az ivarsejtjeik állandóan termelődnek, és mindig van érett hímivarsejt a mirigyeikben. A herékben termelődő hím nemi hormonok alakítják ki a robosztusabb csontozatát és tömegesebb izomzatát. a kanok ivarérettségükkel egy időben veszik fel a jellegzetes vizelési pózt, ezzel juttatják más kutyák számára világossá hogy ez az ő területük. a kanoknál figyelni kell hogy mind a két heréjük látható legyen, a rejtett heréjű kanokat kivonják a tenyésztésből ,mert ezt a próblémát örökítheti.

Kétségtelen, hogy a hímek az igazi kan mivoltukat csak akkor nyerik el ha már egyszer-kétszer fedeztek, de semmiféle idegrendszeri károsodást nem szenvednek akkor sem ha soha nem fedeznek.

Fedeztetés:

A szukák legszívesebben maguk választanának párt. Sok példa volt már rá hogy a gazdája által választott kutyának nem vagy alig akarta engedni magát, de egy óvatlan pillanatban a legjelentéktelenebb keveréknek pillanatok alatt oda adta magát.

A fedeztetés könnyebb ha a párok már ismerik egymást, korábban együtt játszottak vagy versenyeztek. A kiszámított napokon , a tüszőrepedések idején, azaz az ivarzás kezdetétől számított 9-11. nap között , két egymás utáni napon is vigyük el a szukát a kanhoz. A kan otthonában bátrabb, a szuka részéről pedig kevesebb ellenállásra számíthatunk. Az előbbi időpontnál több nappal később is lehet még fedeztetni és érdemes is. a többször ellett szuka és a tapasztalt kan találkozásakor semmiféle emberi segítségnyújtásra nincs szükség általában. A szuka előfordul hogy nem veszi fel a megfelelő helyzetet, ellenáll, acsarkodik, elbátorítja a kant. Ilyenkor nagyon jó ha a tapasztalt tenyésztő és kutyatartó is jelen van, aki szájkosarat rak a szukára, gazdájával úgy rögzítteti, hogy egyik kezével a nyakszíjnál foattatja meg, másik kezével pedig a hasa alá nyúl és tartja. A másik segédkező hátul működik közre. Az aktus 10-20 percig tart, a végén a kan ellazulással jelzi. A párok összeragadnak, azaz a szuka nem engedi el azonnal a kant. Az összeragadás szerepe hogy a méh nyakcsatornájába befolyott ondó kifolyását késlelteti. De összeragadás nélkül is juthat be elég ondósejt a nemi utakon befelé és létrejöhet a vemhesség.  Ha a párok összeragadtak türelmesen várjuk meg még a nem szervek elernyednek és a párok szétválnak. Semmi értelme a hideg vizes leöntésnek és a durvaságnak. Az aktus után nyugodt hangn dícsérjük a kutyákat. Ha a szuka megfelelő időben több kannal párzik az alom több kantól is származhat. Komoly tenyésztőnél ez nem fordulhat elő!


Vemhesség:

A fedeztetés hogy sikeres volt-e vagy nem, 3 hétig semmi észrevehető jele nincs. Csak a 3. héttől kezd megváltozni a vemhes szuka viselkedése. Étvágya megnő, nyugodtabb lesz, és a 4. héttől a has átmérője is gyarapodni kezd. A vemhesség utolsó 2 hetében megduzzadnak az emlők és az utolsó szakaszban megindul a tejelválasztás is.

A vemhesség átlagosan 62.63 napig tart, szélső értékek: 58-65 nap. Az állatorvos a vemhességet csak a 4. hét végén, az 5. hét elején tudja megállapítani, a has áttapintásával és a külső jelek alapján. Az ultrahangos vizsgálatok előbb is jelezhetik a fedeztetés sikerét kb. a 40. naptól a magzatok csontozatának kimutatásával.

Némely gazdát a kutyájának vemhessége meglepetésként éri, de amikor már a vemhességet biztosan meg lehet állapítani, már nem ajánlatos megszakítani.

A vemhesség második felében a szuka ételadagját legalább harmadával emeljük fel és naponta 3 részre osztva adjuk neki, ezáltal kikerüljük a has fájdalmas feszülését.

Takarmányban az állati fehérjék domináljanak, feltétlenül legyen ásványi só a porcióban, különben a kölykök csontozatának építéséhez szükséges meszet és foszfort a szuka saját csontjaiból lesz kénytelen lebontani. Kerüljük a puffasztó zöldségek ( káposzta, karfiol, borsó) eteését.


Kölykezés:

Az elléshez közel álló szuka emlőiből már általában az ellés előtti napokban szürkéssárga, híg folyadék nyomható ki. Vannak olyan szukák amelyek csak az ellés alatt vagy azután kezdik meg a tej elválasztását.

Egyedüli, többé-kevésbé megbízható ellenőrzés a belső hőmérséklet mérése az ellés előtti napokban. Jól tesszük ha az ellés előtti napokban ugyanabban a napszakban megmérjük a szuka belső hőmérsékletét. A vemhes szuka normális ( 38,0-38,5 C) belső hőmérséklete a vemhesség 56-57. napjától kezdve fokozatosan csökken, és az ellés előtti napon jut a mélypontra, vagyis 37.37,2 C-ra , és a szülőfájdalmak megindulásával emelkedik újra.

Az ellés előtti hetekben már meg kell tenni az előkészületeket. Legfontosabb hogy egy elletőlábát szerezzünk be. Az elletőláda akkora legyen hogy az oldalára fekvő szuka kényelmesen elférjen, huzatmentes helyen legyen. Az elletőládába a szuka könnyen ki-be ugrálhat, de a kölyköknek nincs lehetőségük elkószálni.

A legtöbb ellés éjszaka vagy hajnalban indul meg. A szuka az ellés megindulása előtt nyugtalan, fel alá jár-kel, kaparja az elletőláda alját, összetépi a benne található rongyot hogy kialakítsa a " fészkét" a kölyköknek.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 67
Tegnapi: 35
Heti: 137
Havi: 1 037
Össz.: 430 963

Látogatottság növelés
Oldal: Ivari működés, szaporodás
Szentgyörgy-kincse Tacskók - © 2008 - 2024 - szentgyorgy-kincsetacsko.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »